Čo je to hinduizmus

Hinduizmus

Označenie hinduizmus sa pôvodne nevzťahoval k nejakému náboženstvu. Hind v perzskom jazyku znamená Ind. Termín pôvodne pomáhal pri rozlišovaní moslimov a „neveriacich“. Hinduizmus sa odlišuje od náboženstva, ako ho poznáme v európskej tradícii. Nemá zakladateľa, cirkevnú hierarchiu s najvyššou autoritou ani ústredného boha. Základom všetkého je Brahman – čosi večné, nestvorené a nekonečné. V Brahman všetko začína a končí. Hinduisti veria, že život sa opakuje v cykle znovuzrodení. Kvalita vášho aktuálneho života je daná vašou karmou z minulých životov. Dobrý život zlepšuje šance na lepší budúci život. Žena napríklad môže dúfať, že sa narodí ako muž. V opačnom prípade sa môže narodiť napríklad ako červ. Cieľom je vyslobodenie z kolobehu prevteľovaní. Najlepším miestom na smrť je práve Varanasi – kto tu vydýchne naposledy, dosiahne „mókši“ a už sa znova nenarodí.
V hinduistickom panteóne existuje viac než 300 miliónov bohov. Jeden boh pritom môže byť zobrazovaný rôznymi spôsobmi. Zrejme nik z veriacich nepozná všetkých bohov – to ani nie je dôležité. To, ktorého boha bude veriaci uznávať, je dané kastou, z ktorej pochádza a miestnou tradíciou. Najdôležitejšiu trojicu bohov – stvoriteľov pozná každý: Brahma – stvoriteľ, Višna – ochranca a Šiva – stvoriteľ, ochranca a ničiteľ súčasne. Višna sa desaťkrát prevtelil do pozemských bytostí, jedným z prevtelení bol podľa tradície aj Budha. Jedným z najdôležitejších symbolov hinduizmu je posvätná slabika „óm“, hinduisti veria, že jej sústredeným opakovaním sa môžu dostať do stavu prázdnoty. Hinduistickú tradíciu sprevádza veľké množstvo sviatkov. Je ich viac než dní v roku. Mnohé však majú len regionálny charakter.

Spätné odkazy

  1. Sviatok Kumbh mela | India - zápisník, kultúra, pamiatky a fotografie - 20. novembra, 2008

    […] a Sarásváti, Udždžaine (Ujjain) pri Širpe (Kshipra), Nashik na rieke Godavari Súvislosti: hinduizmus, nedotknuteľní, obyvatelia […]