Ganeš

Ganeš je synom boha Šivu, indického boha ničiteľa zo svätej trojice Trimurti (Brahma, Višnu, Šiva), ale zároveň aj synom spoločníčky boha Šivu – Parvati, ktorá ho podľa jednej legendy stvorila kvôli samote, keďže jej spoločník Šiva bojoval s démonmi a bol dlho preč. Keď sa Šiva vrátil z bojiska, Ganeš ho nechcel pustiť k matke, lebo ho nepoznal. Šiva mu od zlosti odtrhol hlavu, ale keď mu Parvati povedala, že je to jej syn, Šiva mu chcel vrátiť hlavu. Bol však veľmi mocný a odhodil ju príliš ďaleko, aby ju našiel, vraví legenda. Rozhodol sa teda, že prvému tvoru, ktorého stretne, odtrhne hlavu a nasadí ju na svojho syna. Týmto tvorom bol slon. Ganeš má tak hlavu zo slona, ktorá zároveň symbolizuje, že je najväčší a najmúdrejší medzi zvieratami.Ganeš sa narodil štvrtého dňa (Chatur) v mesiaci Magh a sa považuje za majstra astrológie. Podľa hinduistického kalendára národných sviatkov sa oslavuje jeho narodenie v auguste/septembri; tento dátum je premenlivý podobne ako kresťanská Veľká Noc. Oslavy venované tomuto bohu trvajú až desať i jedenásť dní. Indický štát Maharastra je mu špeciálne zasvätený. Okolo mesta sú „slonie jaskyne“ – svätyne vytesané do kameňa; v meste je veľa atraktívnych svätýň i chrámov.

Hnduizmus pozostáva z troch základných smerov, z ktorých 1) šaivizmus je najstarší. Boh Šiva je teda absolútnym Bohom; v iných hinduistických denomináciách je to Šakti (ženský princíp) – 2) šaktizmus, alebo Višnu a jeho avatar (vtelenie) Krišna – 3) vaišnavizmus.

Čokoládový a benevolentný boh Ganeš sa považuje za prvého Boha v tom zmysle, že ak chce niekto pristúpiť k Šivovi, musí najprv pristúpiť ku Ganešovi, inakšie sa ďalej nedostane. Je to teda ponímané inak v kontexte európskeho myslenia, kde vyslovujeme najprv meno toho najväčšieho (oslávenca, kandidáta atď.), až potom mená ostatných, menej dôležitejších. Preto v Indii, ak sa niekto plánuje oženiť/vydať, alebo ho čaká nejaká dôležitá zmena, prvá modlitba smeruje ku Ganešovi.

Na juhu Indie existujú vyobrazenia tohto boha v ženskej podobe a tak sa ujal aj termín Vinayaki, čo je pomenovanie Ganeša v ženskej forme vyobrazovaného s tigrími nohami a takýchto sôch je málo. Indický štát Tamil Nadu je teda ďalší zo štátov v Indii, kde tento boh má obrovskú populatiru. Ganešove sochy sú aj na Srí Lanke, ale aj v Kambodži či vo Vietname, aj v Afganistane.

Zdroj: Wikipédia

Komentáre sú uzavreté