Goa – turistické informácie

Ľudia v Indii

Celkovo 101 km pobrežia, z veľkej väčšiny dlhé, široké a viac menej prázdne pláže, lákajú už desaťročia turistov z celého sveta – označenie sun’n’sand, teda „slnko a piesok“, sa stalo príslovečným pre pobrežie Goy. Roku 2004 navštívilo Gou okolo dvoch miliónov turistov, z toho okolo 400 000 zahraničných turistov (prevažne v zimných mesiacoch; turisti z Indie navštevujú Gou najmä v lete).

Ďalším magnetom sú priaznivé klimatické podmienky (predovšetkým v zime), architektúra (početné portugalské koloniálne stavby z minulých storočí, ale aj hindské chrámy), ako aj pre Európana nie celkom cudzie civilizačné dedičstvo bývalej portugalskej kolónie: veľmi neproblematická symbióza hinduizmu, kresťanstva a islamu.

Kuchyňa v Goe, ktorá je známa juhoindickými, arabskými a portugalskými vplyvmi, patrí k najznámejším v Indii (Goa je tiež jedným z mála území v Indii, kde si v jednej reštaurácii možno objednať okrem hydiny a rýb bravčové a hovädzie mäso, najčastejšie mierne korenené; alkoholické nápoje sú voľne v predaji).

Spolu so skutočnosťou, že Goa prosperuje aj hospodársky, si tento štát vydobyl prívlastok „India pre začiatočníkov“: Goa temer nepozná chudobu, žobrákov, procesie chorých leprou, ani katastrofálne chudobné štvrte, ako sú známe z miest ako Madras (Chenai), Kalkata alebo Bombaj (Mumbai). Goa má pomerne dobrú turistickú infraštruktúru.

Komentáre sú uzavreté