Goa

Mapa Indie

Mapa Indie

Goa (po kónkánsky: गोआ) je bývalá portugalská kolónia (Portugalská India, spolu s dŕžavami Daman a Diú), dnes najmenší federálny štát Indie, patrí k najviac prosperujúcim štátom Indie. Hlavným mestom je Panaji (tiež Panjim, po kónkánsky Ponnje, predtým Nova Goa), ďalšie väčšie mestá sú Margao, Mapusa a Vasco da Gama.Klimatické podmienky Goy zodpovedajú jej polohe: veľmi horúce leto (s teplotami medzi 30 °C a 39 °C) spojené s extrémnou vlhkosťou v dôsledku monzúnov (medzi júnom a septembrom), a pre Európana veľmi príjemná zima (v decembri a januári sa denné teploty pohybujú medzi 20 °C a 30 °C, zrážky sú výnimočné).

Flóra a fauna

Prvým dojmom pri pohľade na pláže a na zázemie sú veľké množstvá kokosových paliem. Vďaka hojným zrážkam v monzúnovom období a vďaka existencií mnohých riek a riečok má Goa aj inak bujnú vegetáciu: na rozdiel od niektorých iných štátov v Indii, kde boli lesné porasty z veľkej časti vyrúbané, je asi jedna tretina územia v Goe zalesnená pôvodným džungľovým porastom. Okrem rôznych listnatých stromov a vzácnych drevín (ako napr. teakový strom) sú tu zastúpené stromy s orechmi kešu, s mangom, ďalej ananás a pod.

Okrem všadeprítomných kráv vykazuje príroda značnú populáciu líšok a divých prasiat; na pobreží a aj vo vnútrozemí žije veľké množstvo vtáctva, či už domáceho alebo sťahovavého. Goa je tiež známa veľkým počtom hadov, ktoré však na druhej strane prispievajú ku zníženiu počtu veľmi rozšírených hlodavcov.

Komentáre sú uzavreté