India chce zakázať Google Eatrh

Mapa Indie

Mapa Indie

Indickí právnici, na čele ktorých stojí Amit Karkhanis plánujú podať žalobu na softvérový gigant Google. Dôvodom sú nedávne útoky na finančnú metropolou Mumbaj, pri ktorých zahynulo viac ako 170 ľudí.
Viaceré svetové médiá informovali, že teroristi použili pri útokoch na metropolu Mumbaj navigačný softvérový program Google Earth. Z tohto dôvodu sa preto skupina indických právnikov rozhodla podať žalobu na súd, v ktorej žiadajú zakázať používanie programu až do úplného ukončenia vyšetrovania.

Google Earth, voľne dostupná počítačová aplikácia, ponúka relatívne presné a podrobné satelitné snímky zo zemského povrchu. Karkhanis je presvedčený, že vďaka tomuto programu a GPS navigátorom teroristi dobre poznali miesta útokov. V rámci žaloby preto požiadal súd, aby vydal predbežné opatrenie, ktoré by nariadilo spoločnosti Google rozmazať snímky citlivých miest v Indii. Medzi také patrí napríklad centrum jadrového výskumu v meste Bhabha. V jeho blízkosti sa totiž nachádzajú dva atómové reaktory.

„Nasmeruje lietadlo do výskumného centra v Bhabha a máte tu druhý Černobyl,“ povedal pre TimesOnline.co.uk bezpečnostný expert Praful Bidwai. Narážal tým na program Google Earth, ktorý disponuje detailnými snímkami uvedeného miesta.

Teroristické útoky na indickú finančnú metropolu Mumbaj začali 26. novembra a trvali takmer tri dni. Pri útokoch zahynulo viac ako 170 ľudí, z čoho 26 bolo cudzincov. Skupina ozbrojených mužov zaútočila na niekoľko cieľov vrátane preplnenej železničnej stanice, nemocnice, dvoch luxusných hotelov a židovského centra.

Komentáre sú uzavreté