Malária

Malária je spôsobená jednobunkovými parazitmi (plazmódiami) a je prenášaná určitými druhmi komárov (Anopheles).
Hlavným symptómom je horúčka, bolesti hlavy a údov so silnými prejavmi choroby. Môže sa vyskytnúť triaška a silné potenie.
„Nebezpečná“ malária (tropica) má inkubačnú dobu 7-12 dní. Môže rýchlo viesť ku životunebezpečným stavom s kómou, zlyhaním obličiek a šokom.
„Nezhubná“ malária (tertiana) sa môže objaviť po 9-16 dňoch, občas aj takmer po roku po návrate z endemických oblastí.
Neskoršie návraty choroby ako aj tretí druh malárie (Malaria quartana) sú extrémne zriedkavé.

Výskyt malárie: Riziko prenosu koreluje s monzúnovými dažďami, začínajúcimi cca. v júni na juhozápade, končiacimi v septembri na severovýchode a trvajúcimi 3-4 mesiace. Druhé obdobie dažďov október-december na juhovýchode.
– vysoké riziko v nížinách spolkových štátov na severovýchode (východne od Bangladéšu)
– stredné riziko vo väčšine vidieckych regiónov centrálnej časti krajiny, na severe v páse pralesa pozdĺž nepálskej hranice (Terai)
– nízke riziko na severe pozdĺž Gangy (časti Uttar Pradeshu, Biharu a východ Záppadného Bengálska), na juhu celá Kerala, Goa, západ Karnataky, juh a východ Tamil Nadu, juhovýchod Andhra Pradeshu, ako aj Andamany a Nikobary
– bez výskytu malárie sú výškové polohy nad 2 000 m v Jammu a Kashmire, Himachal Pradeshi, Sikkime, Arunchal Pradeshi, ako aj Lakkadivy.

Výskyt malárie

Spätné odkazy

  1. V Indii zúri horúčka | India - zápisník, kultúra, pamiatky a fotografie - 20. novembra, 2008

    […] podobá ďalším rozšírených chorobám, ktoré po subkontinente roznášajú komáre. Dengue a malária sú však zvládnuteľné dostupnými liekmi. Tu je cena […]