Sviatok Kumbh mela

kumbh mela Až 70 miliónov veriacich v najbližších dňoch podstúpi očistný kúpeľ v indickej rieke Ganga. Dôvodom je hinduistický sviatok Kumbh mela, který začal v stredu. Na miesto ako prví dorazili vysokí duchovní. Niektorí prišli na kočiaroch ťahanými bielymi koňmi, iných doniesli na nosítkach veriaci.
Počas sviatku Kumbh mela vzniká na brehoch Gangy asi najväčšie stanové mesto na svete. Úrady prichystali na ploche 80 kilometrov štvorcových vyše 50-tisíc stanov a 25-tisíc mobilných WC. Na bezpečnosť veriacich bude dohliadať 50-tisíc policajtov.
Najatraktívnejším miestom na očistný kúpeľ je sútok riek Ganga, Jamuna a Sarasvatí. Hneď v prvý deň by sa tam malo vykúpať desať miliónov hinduistov. Tých neodradí ani chladné počasie – teplota vzduchu je asi 5 stupňov. Hinduisti veria, že kúpeľom v Gange zo seba zmijú hriechy.
Kumbh mela svoj pôvod odvodzuje z mytologického boja medzi bohmi a démonmi o pohár s nektárom nesmrteľnosti. Pri tomto boji sa pár kvapiek vylialo aj na Zem (kumbh znamená pohár, mela slávnosť, trh). Veľký sviatok džbánov (Mahá kumbh mela) se slávi každé tri roky postupne na štyroch pútnických miesta, kam kvapky nektáru údajne dopadly – Hardvar (Haridwar) na Gange, Allahabad (Prayag) na sútoku Gangy, Jamuny a Sarásváti, Udždžaine (Ujjain) pri Širpe (Kshipra), Nashik na rieke Godavari Súvislosti: hinduizmus, nedotknuteľní, obyvatelia Indie

Komentáre sú uzavreté