Varanasi 1.

Varanasi

Varanasi

Americký spisovateľ Mark Twain po návšteve Varanasi napísal: „Beranas je starší ako história, starší ako tradície, je dokonca starší ako legendy a vyzerá dvakrát taký starý ako to všetko dohromady.“ To, čo pre moslimov znamená Mekka, pre kresťanov Nazaret a pre Židov Jeruzalem, je pre hinduistov Varanasi. Mesto chrámov viac než dva pol tisíca rokov láka pútnikov a v poslednom čase čoraz viac turistov.
Varanasi nám nedalo šancu na pomalé oboznamovanie sa s realitou. Len čo sme vystúpili z vlaku, neodbytní taxikári nám ponúkajú predraženú jazdu do predraženého hotela. Prechádzame popri nich s tvárami pokrových hráčov, našťastie sme si dohodli odvoz priamo službou z hotela, kde sa ubytujeme a hneď vyrážame do mesta. Najväčším lákadlom Varanasi sú gháty (schody do vody). Ignorujeme spaľujúce slnko (ešte dopoludnia teplota prekročila štyridsiatku) a smerujeme k nim.
Gháty
Gháty sa rozprestierajú na západnom brehu Gangy. Na páse dlhom asi päť kilometrov je ich takmer sto. Cestou vidíme v Gange mužov, ktorí v rieke perú technikou našich prastarých materí. Vedľa nich sa vo vode chladí nielen miestna mládež, ale dokonca aj stádo byvolov. V tých chvíľach si človek spomenie, že rieka bola ešte pred pár rokmi ťažko toxická a pre Európana má stále ďaleko k tomu, aby sa ňou osviežil bez následkov na zdraví. Kolorit dokresľujú stovky veriacich. Tí prišli vykonať púdžu – rituálny kúpeľ.
Ten by ste mali absolvovať hneď ráno, domáci vravia, že vás zbaví všetkých hriechov. Život sa však točí okolo ghátov po celý deň. Míňame pouličných holičov, predavačov kvetov, maséri nám ponúkajú utíšenie akejkoľvek bolesti. Že nás nič nebolí? Vraj niečo určite nájdu. Večer sa všetci zhromaždia na brehu rieky, aby kňazi vzdali ohňom a vonnými kadidlami poctu Gange ako symbolu života. Opantaní magickou atmosférou sa dávame do reči s jedným z množstva miestnych guru. Ponuka duchovnej cesty životom vyvrcholí mantrou: „Dobrý hašiš, dobrá kvalita, veľmi lacný. Nechceš? Veď si to premysli, uvidíme sa zajtra. O. k., pane?“

Komentáre sú uzavreté